Seminarium: Nanotechnologia kwasów nukleinowych

nano_mzPiątkowe seminarium zapowiada się naprawdę niezwykle ciekawie!
O 17.00 w sali 2.163 (CeNT) wystąpi Marcin Ziemniak z seminarium:

NANOTECHNOLOGIA KWASÓW NUKLEINOWYCH

Abstrakt: Nanotechnologia to dział nauki zajmujący się badaniami mikroskopijnych układów. Większość badań z tej dyscypliny koncentruje się na miniaturyzacji układów elektronicznych i wykorzystaniu typowych materiałów takich jak krzem oraz nieorganiczne półprzewodniki. Jednakże ostatnie badania pokazały, że biomateriały, takie jak DNA lub białka mogą także być dobrym rozwiązaniem

Chemiczne właściwości DNA pozwalają na stworzenie prawdziwych „klocków DNA” z których można tworzyc nanomateriały o różnych właściwościach. Idea polega na stworzeniu zestawu podstawowych jednostek budulcowych – czegoś na kształt miniaturowych cegiełek. Każdy taki element to fragment DNA zaprojektowany przy pomocy komputera. Takie jednoniciowe fragmenty tworzą helisy jedynie w określonych miejscach łącząc się w większe obiekty. Dzięki temu budujemy sobie rusztowanie, dla trójwymiarowych struktur w skali nano. Nieduże fragmenty DNA można łatwo otrzymać w laboratorium. Następnie rozpuszcza się je w roztworze wodnym i nanosi na powierzchnię. W ten sposób struktury oparte o DNA powstają samoistnie, co można pokazać np. za pomocą mikroskopii elektronowej.

Jedną z przewag takiego rozwiązania nad klasyczną nanotechnologią jest zdolność do samoorganizacji. Jeśli sekwencje DNA zostaną prawidłowo zaprojektowane to poszczególne elementy złączą się samoistnie ze sobą budując większe obiekty bez potrzeby trudnych technicznie i czasochłonnych manipulacji, czego nie można powiedzieć np o krzemowych procesorach, które muszą zostać wykonane przy użyciu skomplikowanej aparatury. Obecnie technologia się dopiero rozwija ale już teraz jest dużo pomysłów – komputery i układy elektroniczne w skali nano, systemy dostarczania leków, nowe katalizatory czy też układy optyczne.

Więcej informacji, zarówno na temat zasad działania takich układów jak ich potencjalnych zastosowań zostanie przedstawionych na seminarium.

W imieniu Marcina serdecznie zapraszamy!

 

Bookmark the permalink.