Seminarium: Haute Cusine – przez żołądek do mózgu

haute_cusineSerdecznie zapraszamy na kolejne seminarium! W najbliższy piątek (20.03.2015) o 17 w sali 2.163 (CeNT), wystąpi Jakub Dąbrowski, a tematem będzie:

Haute Cusine – przez żołądek do mózgu

Czym zajmuje się gastronomia? Odpowiedź jest prosta: jedzeniem. Ale czym, tak na prawdę jest jedzenie? W jaki sposób je postrzegamy i dlaczego?
Dlaczego nikt nie gotuje tak dobrze, jak nasza mama/babcia? Podczas najbliższego spotkania spróbuję znaleźć odpowiedź na powyższe pytania. Dowiecie się, trochę o działaniu Waszych organizmów, zasadach poprawnej degustacji oraz czym jest postrzeganie multisensoryczne.

Gastronomia molekularna jest to świeżo uformowana dziedzina nauki i filozofii kulinarnej, starająca się wyjaśnić pewne fenomenologiczne zjawiska, których doświadczamy na co dzień. Choć sama idea sięga już Lavoisiera, bardzo dobitnie została sformułowana ok. 1990 roku przez wybitnego fizyka Nicholasa Kurti: „To dość smutna refleksja o naszej cywilizacji, że potrafimy zmierzyć temperaturę w atmosferze Wenus, a nie mamy pojęcia, co się dzieje w środku naszego sufletu”.

Bookmark the permalink.

Comments are closed