7th Cambridge Symposium on Nucleic Acids Chemistry and Biology

 

W dniach 3-6 września 2017 roku, w Cambridge odbyło się siódme sympozjum poświęcone najnowszym i najciekawszym odkryciom w dziedzinach chemii i biologii kwasów nukleinowych. Członkowie Koła Naukowego Chemii Biologicznej „Nukleotyd” mieli zaszczyt reprezentować Uniwersytet Warszawski w sercu owego akademickiego miasta – w Qeens College.

IMG_20170906_124547855_HDR1

Fot: Członkowie Koła w dniu wyjazdu na „Moście Matematycznym” znajdującym się na terenie Qeens College

Już po przybyciu do celu, mielismy okazje zapoznać się Wielkobrytyjską kulturą i unikalnym klimatem tego małego miasta akademickiego, którego wąskie stare uliczki do złudzenia przypominały scenografię z ekranizacji kultowych powieści J. K. Rowling. Po zasłużonym odpoczynku od podróży, obowiązkowej wycieczce po rzece Cam, wraz z pozostałymi uczestnikami przystąpiliśmy do udziału w intensywnej konferencji. W przeciągu niespełna czterech krótkich dni odbyło się 35 wykładów znamienitych badaczy z całego świata oraz godziny żywych dyskusji przy posterach, między innymi naszych ;) . Wśród prezentujących, naszą uwagę w szczególności przyciągnęli:

Hanadi Sleiman (McGill University, Kanada), projektująca rozmaite nanostruktury DNA zdolne do transportu i selektywnego uwalniania uwięzionych w nich substancji (np. leków) do komórek.

Scott K. Silverman (University of Illinois, USA), opracowujący wraz z zespołem nowatorskie rozwiązania za pomocą DNAzymów, zdolnych do konkurencji nawet z konwencjonalnie stosowanymi enzymami białkowymi.

Stefan Howorka (University College London, Wielka Brytania), którego grupa proponuje proste rozwiązania pozwalające na tworzenie funkcjonalnych nanoporów zdolnych do selektywnego transportu związków przez dwuwarstwy lipidowe czy perforacji błon komórkowych i uśmiercania komórek HeLa

Matthew W. Powner (University College London, Wielka Brytania), pokazujący logikę i empiryczne dowody, prowadzące do hipotez dotyczących procesu powstawania fundamentalnych związków organicznych w warunkach prebiotycznych.

Yamuna Krishnan (University of Chicago, USA), która zaprezentowała narzędzia oparte o DNA, specyficzne znaczniki fluorescencyjne oraz wewnątrzkomórkowy transport receptorów błonowych, umożliwiające na prowadzenie wnikliwych obserwacji procesów zachodzących wewnątrz komórek, w czasie rzeczywistym.

Marvin Caruthers, (University of Colorado, USA), jeden z pionierów technologii syntezy polinukleotydów na fazie stałej. W trakcie swojego wystąpienia opowiadał o nieopublikowanych dotąd analogach, bardzo wymagających problemach syntetycznych i ich rozwiązaniach, ale i o historii odkryć, których dokonał wraz z współpracownikami i kolaborującymi ośrodkami na przestrzeni lat.

Cóż, jesteśmy cali i zdrowi, z powrotem w Warszawie i postaramy się Wam przybliżyć niektóre z omawianych na konferencji zagadnień w czasie najbliższych seminariów Koła Chemii Biologicznej „Nukleotyd”.

Serdecznie zapraszamy w najbliższym semestrze!

Bookmark the permalink.