54th International Conference on Medicinal Chemistry – RICT 2018

W dniach 4-6 lipca 2018 roku, w Strasburgu we Francji odbyła się pięćdziesiąta czwarta międzynarodowa konferencja poświęcona zagadnieniom chemii medycznej, biochemii oraz projektowaniu leków. Członkowie Koła Naukowego Chemii Biologicznej „Nukleotyd” mieli zaszczyt reprezentować Uniwersytet Warszawski w samym sercu urokliwego regionu Francji – Alzacji.

Już pierwszego dnia po przybyciu mogliśmy zachwycać się unikalnym klimatem Strasburga, w którym to nowoczesność przenika się z przeszłością. Widać to przede wszystkim w architekturze miasta – centrum utrzymane jest w stylistyce muru pruskiego co rusz przeplatanego nowymi budynkami charakteryzującymi się dużą liczba przeszkleń.

Po zasłużonym odpoczynku po podróży rozpoczęliśmy swój intensywny udział w konferencji. W ciagu 4 dni odbyło się blisko 30 wykładów prowadzonych przez znamienitych naukowców z całego świata. Reprezentanci koła naukowego prezentowali swoje wyniki na sesjach posterowych a także prowadzili intensywny networking z innymi uczestnikami konferencji. Udało nam się spotkać reprezentację polskich naukowców jak i przedstawicieli polskich firm z sektora Life Science.

Wśród prezentujących szczególnie naszą uwagę przyciągnęli:

 • Sir Shankar Balasubramanian (Uniwersity of Cambridge, Wielka Brytania), który jest współtwórcą metodologii sekwencjonowania DNA nowej generacji Solexa (obecnie Illumina), dzięki której rutynowe sekwencjonowanie ludzkiego genomu stało się rzeczywistością. Uczony wygłosił pouczający wykład pt.: „Chemical Biology of the Genome”, przybliżający tematykę jego dotychczasowych osiągnięć
 • Craig Crews (University of Yale, USA) opowiedział w swoim wykładzie zatytułowanym: „PROTAC -mediated Protein Degradation: A New Therapeutic Modality” o nowej technologii opracowywania leków „indukowanej degradacji białek” PROTAC kontrolującej poziom białek wewnątrzkomórkowych przy użyciu małych cząsteczek
 • Peter Gmeiner (Friedrich Alexander University, Germany) wystąpił z przemówieniem:
  ”Structure-guided Development of Selective GPCR Ligands” na którym przedstawił swoją pracę związaną z syntezą selektywnych agonistów, częściowych agonistów i antagonistów receptorów sprzężonych z białkami G (GPCR)
 • Dr Catherine Llorens-Cortes (INSERM/COLLÈGE DE FRANCE, France),która zajmuje się przeprowadzaniem dogłębnych badań podstawowych dotyczących organizacji i funkcjonalnej roli układów peptydergicznych zaangażowanych w kontrolę homeostazy płynów ustrojowych i funkcji układu sercowo-naczyniowego w celu zidentyfikowania nowych potencjalnych celów terapeutycznych w leczeniu zaburzeń wody i chorób układu krążenia.
 • Maria Luz Lopez Rodriguez (Complutense University of Madrid, Spain), której badania koncentrują się na dziedzinie chemii medycznej i biochemii, w tym na projektowaniu
  i dostarczaniu małych cząsteczek do trudnych celów terapeutycznych związanych z rakiem
  i ośrodkowym układem nerwowym, a także rozwojem platform chemicznych do identyfikacji nowych celów terapeutycznych. Swoje najnowsze osiągnięcia przedstawiła na zaprezentowanym wykładzie:„Chemistry as the Helping Tool to Develop New Therapeutic Strategies”

Cały wyjazd konferencyjny zrealizowany został dzięki wsparciu z programu „Najlepsi z Najlepszych! 3.0” finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 Beata Starek

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz